Kafka’dan Dönüşüm’üm


Uzun zamandır ha okudum ha okuyacağımdı Dönüşüm benim için. Bazı kitapların voodooları olduğunu düşünüyorum bu yüzden. Benim Adım Kırmızı da öyleydi çünkü. Binlerce kez elime alıp başlayamamıştım. Ama zamanı var sanırım hepsinin.

Dönüşüm daha bugün bitti. O yüzden çok taze bütün fikirler aklımdaki. Gregor Sama olup uyanada bilirim sabaha yani.

Kafka’nın aklına düşüyorum öncelikle. Yani neden aklına geliyor bir böcek olarak doğabilme ihtimali bir sabaha. Ama sonra hatırlıyorum ki Kafka hep böyle. Biraz tozlu ve bulanık zihni. Belki de sabah uyandığı gördüğü kişi kendisiydi yatağında böcek olarak.

Hayatını pazarlamaya adamış bir adam. Hiçbir zaman kendisine vakit ayırmıyor ve ayırmamaktan zevk duyuyor aslında. Ve fakat sonu -dikkat spoiler içerir- kendi odasında ölü bulunmak oluyor.

Ailesi onun ölümünden memnun oluyor. Çünkü yük haline gelmeye başlamış birisi artık var olmasa da olur.

Şimdi düşünüyorum da kim bilir kaç kişi için yük kelimesini kullandı insanlık. Bir çoğu da ölüp gitmesini istedi bu yüklerin. Onları en çok seven kişiler bile. Gregor’un kardeşi en başta ona bakmayı kendisine iş edinse de evden uzaklaştırılması gerektiğini ilk söyleyen o oluyor mesela. Acı bir gerçek.

Hayat yeni böcekler üretiyor, insanlar bu böcekleri yok etmek için savaşıyor. Bazen bu böcekleri öldürerek kendileri böceğe dönüşüyorlar.

Kafka’nın zihnine girdim bugün. Pek çok *böcekli* rafta ellerimi gezdirdim. Bir böceğe dönüşmemek için kendime söz verdim. Yoksa beni en çok sevenler bile bencen çarçabuk kurtulacaklar. Korktum.

Reklamlar

Kafka’dan Dönüşüm’üm” için 8 yorum

 1. Benim de beklettigim umarım zamanı gelir de okurum dedigim bir sürü kitabım var ; her geçen gün de artmaya devam ediyor.
  Yaklaşık bir yıl beklettim bende Dönüşümü okumayı ; galiba bekleye bekleye beklentimi de arttırdıgımdan pek tatmin olamadım. Hayatın bilindik gerçeklerini böcek- dönşümyle güzel vurgulamış ; taa o yıllarda…Hala değişmemiş ve gelecektede değişmeyecek gerçekleri…

  1. Bekledikçe beklenti artıyor kesinlikle katılıyorum. Filmleri de o sıcak hali ile izlemek gerekiyor aynı şekilde. Keşke biz böyle obur olmasak ve eskimese hiçbir şey.

   1. kitap yada film konusunda açgözlü oldugumuz dogru. Beklentinin dışında sıradaki kitaba geçmek için acele ediyorum ; hem kitap bittiginde o kitabı hakkında fazla düşünemiyorum hem de karışıklıktan yoruluyorum. İki durumdan da tatminsizlik daha çok kitap almama neden oluyor ; illa tatmin olmam lazım derken çıkmaza girdim… Bir önerinin varmı!

    1. Hem de çok güzel bir önerim var. Söylediklerin tam anlamıyla benim bu iki konuda. Önerim ise ikisini de bırak ve yeni bir diziye başla. Son sezona gelene kadar hem temizlenmiş olursun hem de yeni bir heyecan içinde farklı bir deneyim yaşarsın. 🙂 Ben Breaking Bad’e başladım işte öyle. 🙂

     1. Yeni şehir şu an imkanlarım kısıtlandı ama fırsatını yakaladığım an deneyecegim. Tabi sen yazmaya devam et ki hayatımıza güzel bir mola gibi olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s