Etiketler

, , , , , , , , , , , , , ,


One pill makes you larger
And one pill makes you small
And the ones that mother gives you
Don’t do anything at all
Go ask Alice
When she’s ten feet tall
And if you go chasing rabbits
And you know you’re going to fall
Tell ’em a hookah smoking caterpillar
Has given you the call to
Call Alice
When she was just small

When the men on the chessboard
Get up and tell you where to go
And you’ve just had some kind of mushroom
And your mind is moving
low
Go ask Alice
I think she’ll know

When logic and proportion
Have fallen sloppy dead
And the White Knight is talking backwards
And the Red Queen’s “off with her head!”
Remember what the doormouse said;
“Feed YOUR HEAD…
Feed your head”

Sucker Punch denilince sizin de aklınızda White Rabbit çalıyorsa siz de bendensiniz. Tahmin ettiğim kadarıyla Sucker Punch yüksek derece güzel ablaları ve taş gibi vücutları barındırdığı için çoğu kadın tarafından sevilmez. Aslına bakılırsa izlenmeme oranı daha yüksektir. Biz kadınlar hemcinsimizi garip bir bağ ile severiz. Her zaman bir rekabet vardır fakat en yakın arkadaşlarımız ile aramızdaki perde bu rekabeti azaltır.

Üvey babası tarafından tacize uğrayan genç kız yine bu adam tarafından akıl hastanesine yatırılır fakat bu akıl hastanesi ve bir nevi yetimhane aslında hiç de öyle bir kurum değildir. Kızların gösteriler sergilediği ve bu sergiler sonunda zengin adamların gönlünü hoş ettiği modern bir genelevdir. Bizim sevgili küçük ve korkak kuğumuz ise bu hastanede bir pantere dönüşecek, savaş tekniklerini öğrenecek ver her şeye karşı koyacaktır.

Sucker Punch’ı sevmemin nedeni aslında içinde bulundurduğu aksiyon ve müziklerin kalitesi. Aslına bakarsanız müziğin senaryonun önüne geçtiğini bile söyleyebiliriz. Skrillex ile Korn, Björk ve Emilia Torrini dörtlüsü benim mest olmam için geçerli sebepler. Aynı zamanda sıkı bir aksiyon tutkunu olduğum için dövüş sahneleri de beni mutlu ediyor.

sucker-punch-izle

Alice in Wonderland yerine Alice in Sorrowland diyebiliriz filmin temasına. Bu sefer hatunlar başkaldırıyor ve ölmek uğruna da olsa savaşıyorlar. Farklı bir devrim hava var filmde. Sweet Pea devrimcibaşı oluyor, liderleri olarak kaçış planını ortaya çıkarıyor. Siz de bunu zevkle izliyorsunuz.

Sezar’ın hakkının Sezar’a verilmesi konusunda oldukça adil olduğum için ve güzeli ödüllendirmenin arkasında bulunduğum için hatunlara çirkin diyenleri gerçekten anlamıyorum. Güzellik ön plana çıkarıldığında bunu doğrudan seksist bir şekilde anlamak yanlış. Filmin senaryosu zaten genelev üzerine kurulmuş durumda. Bu yüzden doğal olarak hatunlar on numara beş yıldız.

Gelelim Sucker Punch’ın anlamına. Bu Sucker Punch Türkçe’ye “Sakin atın tekmesi yaman olur.” ya da “Arap atı” (neden hep at ya rabbim), ummadık taş baş yarar gibi anlamı var. Saftirik yumruğu. Yani beklemediğiniz anda gelen fakat çok hafif olan bir yumruk. Yine de meseleyi Mevlana’ya, bilemediniz atasözleri sözlüğüne bağlarsak “damlaya damlaya göl olur.”. Birden fazla kadının sucker punchları bir devrim başlatır hale gelir. Gerekirse birilerini öldürür ve yollarına devam ederler.

Filmdeki hayal sahneleri ve dansın bir arada olması en çok hoşuma giden parçalardan bir tanesiydi. Dansın genel olarak bir ritüel olduğunu düşünürsek bu ritüel sırasında kadının kendini çok güçlü hissetmesi hatta hayallerinde herkesi yenmesi oldukça tatlı. Ayrıca rüyalar ve hayallerden gerçeğe geçtiğimiz içinde arada emin olamadığımız sahneler de oluyor. Hmmm şimdi bu gerçek miydi değil miydi?

Sucker Punch sonu itibari ile doyurucu gelmemiş olabilir fakat gidişata tam puan vermek benim gibi iyi niyetli öğretmenlerin/öğrencilerin ve bunu seven öğrencilerin/öğretmenlerin işidir.

Wiseman: Don’t ever write a check with your mouth you can’t cash with your ass. Oh, and one more thing… don’t wake the mother.”

Sweet Pea: You can deny angels exist, Convince ourselves they can’t be real. But they show up anyway, at strange places and at strange times. They can speak through any character we can imagine. They’ll shout through demons if they have to. Daring us, challenging us to fight.”

High Roller: All I require from you is a slither of a moment. To have you not by force, but simply as a man and a women. To see in your eye, that simple truth, that you give yourself to me freely. Not because you have to, but because you want to. Now of course, for such a gem, I will give as well. I’m willing to give you freedom. Pure and total freedom. Freedom from the drudgery of everyday life. Freedom as abstract ideal. Freedom from pain. Freedom from responsibility. Freedom from guilt. From regret. Freedom from sadness. Freedom from loss. The freedom to be happy. Don’t close your eyes; I need you to look at me. The freedom to love.”

Sucker Punch – Trailer