Etiketler

, , , , , ,


Juliette Lewis, miniciksin ama çok güzelsin! Bu kadının çirkin güzelliğinin hastasıyım. Natural Born Killer’da da bu yüzden sevmiştim onu. Hafif sapkın tipi ve bu tipine tezat minicik ağzı ve gözleri ile Juliette en beklemediğim rollerin kadını. Kalifornia aslına bakarsanız beklemediğim sertlikte geçen bir film oldu. Brad Pitt var madem, çıtır çerezlik film izlerim diye düşünmüştüm. Brad Pitt’e karşı garip bir düşüncem var henüz karar veremediğim. Fakat iş Juliette’ye gelinde değişiklik olmaması imkansız.

İki cahil aşık, iki eğitim görmüş aşık ile Kalifornia yollarına çıkarlar ve olaylar başlar. Birazcık Last Station gibi olsa da iki kadının ve iki adamın ortak noktaları, birbirlerinden ayıran özellikler ve iç dünyada yaşayan duygular ile oldukça dolu bir film. Bir de geriliyor insan. Başrol karakteri ölsün istiyorsunuz. Elinizden gelse bağıracaksınız yani o derece.

Early Grace cahil cühelanın önde gideni bir de asabi. Aynı zamanda sabıkası var ve durmadan adam öldürüyor. Bu kaba saba adamın minnoş da bir sevgilisi var. Adele Corners. Adele  Early’i çok seviyor fakat Early’nin kanında ayılık olduğu için kızı arada dövüyor, hırpalıyor. Küçük kızımız da durumu “Yaramazlık yapmadığım zaman beni cezalandırmıyor.” diye açıklıyor.

kalifornia-brad-pitt-izle

Kemikleriniz gıcırdıyor, yolculuğa çıkan 4 birbirinden farklı tipten 3’ünün evrimine tanık oluyoruz. İlk olarak Adele körce seviyor Early’i fakat gözleri ile gördüğü, yaşadığı şiddetten sonra fikrinde değişimler olmaya başlıyor. Tabii ki ondan nefret ettiğini söyleyemeyiz falan bu çıktıkları yolculuk yani durmadan söylediğimiz journey motive onları değiştiriyor.

Bir değişen kişi ise Brian. En başta naif ve aşık bir şekilde takılan Brian filmin sonuna doğru bir insanı öldürebilecek olduğunun farkına varıyor, gücü hissediyor. Silahı eline aldığında hissettiği garip erkeklik duygusu ile övünebiliyor. Bu genel olarak içimizde bulunan vahşet eğilime örnek bana kalırsa. Bir anda öldürüyor olabilmenin tadını almak, bir canlının hayatını elinde bulundurmak garip bir şekilde haz verici geliyor. Kendi ile çatışmaya devam ediyor tabii ki insan. Yaşadığı ve öğretildiği hayattan uzaklaşmak kolay değil. Spoiler dolu bir şeyler söylemek isterdim fakat söylemiyorum efendim.

Değişimin son halkası Carrie. Carrie nobran ve kibirli bir kız. Daha doğrusu zengince bir hatun. Zevk sahibi. Güzel ve bakımlı. Adele ile karşılaştıklarında onları bir paçavra olarak görüyor fakat zamanla o da Adele’e değer verir hale geliyor. Hatta onun saçlarını bile kesiyor. Carrie’nin en büyük değişimi önyargılarının kırılıyor olması. Early’e karşı duyduğu nefretin de daima artması.

Kalifornia garip deneyimlerin filmi. Brad Pitt’ten beklemediğiniz bir pisliğin filmi. İzleyiniz.

Kalifornia Trailer