Etiketler

, , , , , , ,


Kolay kolay film beğenmemezliği yapan bir insan olarak Harsh Times’dan çok hoşlanmamam beni üzdü. Özellikle müptelası olduğum bir adam Christian Bale varken işin içinde.

Tamamen asker psikolojisi üzerine yoğunlaşmış, yaşanan kötü olayların bünyeyi nasıl etkileyeceğini vurgulamak isteyen filmde rahatsız eden birkaç nokta vardı. Bu noktalara bağlanmadan önce kısa bir şekilde filmin olumlu ve bana göre tatlı kısımlarını yazmalıyım diye düşünüyorum.

İlk olarak iki dost arasındaki konuşmalar ve birbirlerinin kıçlarını kollamak  adına yaptıkları fedakarlıklar oldukça tatlı. Yaşanan olaylar ne kadar mafya, kavga, dövüş, yalan ve dolan üzerine kurulmuş olsa da insanların birbirleri adına yapacakları şeylerin olduğunu görmek güzel. Buna bence arkadaşının yerine okulda imza atmak da dahil. Biliyoruz ki başkası soru sorduğunda “Sen de yapsaydın bilirdin.” minvalinde cevap birden fazla insan var çevremizde. Bireyselliğin ön planda tutulduğu, aman efendim kimse bana dokunmasın da bin yaşasıncılığın tavan yaptığı bir zamanda içimizde bir umut belirmesine neden oluyor.

Bir diğer tatlı kısım ise savaş sahnelerinin gerçekliğe yakınlığı, Christian’ın düşlerinde kol gezmesi. Bilinçaltının daima bir saat gibi işlediğini buradan anlıyoruz tekrar. Unuttuğumuzu iddia ettiğimiz çoğu şeyi bizim için özel kutularda saklayan beynimiz rüyalarımızda şakalar yapmayı seviyor bize. En kötü olayı, hayatına tamamen yön veren gerçekleri insan nasıl unutabilir ki?

harsh-times-christian-bale-izle

Filmin geri kalan bölümlerinde gerilim ve tiksinme bir aradaydı. Belki de bu kadar çok bozulan bir psikoloji ile karşılaşmak beni rahatsız etmişti. Hani o irrite dediğimiz kelime var ya böyle bir garip bir karmaşık hissedersiniz. İşte tam da öyle. Ne aşkını ne arkadaşlığını ne işini tam yaşayabilen bir adam olup çıkıyor Jim Davis. Hal böyle olunca bu sefer bir film kahramanının yanında olamıyorsunuz.

Hayatın zorluğu karşısında tamamen taşlaşmış bir adam. Kolay öldürebiliyor, gözünü kırpmıyor o anda. Çok sağlam ve ölümsüz görünüyor fakat büyük karabasanlar ile birlikte yaşıyor. Sevdiği kadını dövüyor ve seviyor. Sevdiğini düşünüyor. Yaşadıkları ile şiddet eğilimi içinde ve her an bir şeyler yapabilecek gibi geliyor.

Harsh Times savaş döneminde psikolojisi tamamen bozulmuş bir adamın hikayesi. Sınırlarını artık bilmeyen, topluma tekrar ayak uyduramayacak olan ve fakat doğadan da çoktan kopmuş bir adam. Jim Davis savaşta cismen yok olmamış bir adam olsa da ruh ve varlık olarak yok olmuştu. Onun yokluğunda yerini alan çok fazla şey vardır. Geri döndüğünde iş bulamayacaktır. Sağlam olmayan sinirleri ile kendisine hakim olamayacaktır.

Bozuk psikoloji ile karşılaşıp beton etkisi yaşamak isteyenlerin izlemekten imtina etmeyeceği film. Yine de benim gibi Polyanna olmaya yatkın insanlar için hiç de iyi değil.

Harsh Times – Zor Zamanlar Trailer