Etiketler

, , , ,


Aklın ve hinliğin kol gezdiği filmlerin hastasıyım. Bunlardan bir tanesi de neden bu kadar geç izledim dediğim Fracture. Yaşlı bir adam, oldukça zengin. Kendi karısını öldürür ve hikaye başlar. Hikayenin böyle başlaması bende ilk başta bir huylanma yaratmıştı. E öldürdü kadını daha yeni başladı film diye. Fakat iş ondan sonra güzelleşiyor. Bu yaşlı kurt, keskin bir zekaya sahip. Bu yüzden onu sorgulayacak olanlara pabuç bırakmaya niyeti yok. Bildiğiniz deli. Deli değil, akıllı. Ryan Gosling ise adabı ile yükselen bir avukat. Hopkins abimizin avukatlığını üstleniyor filmde ve eğlence başlıyor.

Bir suçluya duyabileceğiniz sempatinin filmi bu aslında. Adam suçlu, bunu biliyorsunuz fakat siz hala it gibi onu tutmaya çalışıyor, hapse atılmasın diye dua ediyorsunuz. Kendine güvenen bu deli adamın cümleleri sizde bir uyanış yaratıyor. Daha doğrusu bir tahrik söz konusu. Garip bir şekilde haz alıyorsunuz onun tasladığı büyüklükten. En azından benim için böyle bir durum geçerliydi.

Willy Beachum: I’m not going to play any games with you. 
Ted Crawford: I’m afraid you have to old sport. 

Kendi oyununu yaratan bir adam Ted Crawford. Satranç oynar gibi her bir parçayı düşünüp hareket ediyor. Bu yüzden de filmin sonuna kadar hiçbir açığı ortaya çıkmıyor. Kendisini avukatından daha iyi savunabilecek bilgiye sahip.

Fracture

Willy Beachum: Did Mr. Crawford seem confused, intoxicated, or impaired in any way? 
Lt. Robert Nunally: No, not at all. He knew exactly what was going on. 
Willy Beachum: Detective Nunally, what did Mr. Crawford say? 
Lt. Robert Nunally: He said: ‘It was like I just suddenly snapped. I got the gun and I shot my wife. I shot her in the head’ 
Ted Crawford: [whispering into the air with his head leaned back] Objection. 
Judge Robinson: I’m sorry, Mr. Crawford, did you say something? 
Ted Crawford: Yes, I wish to object. 
Judge Robinson: On what grounds? 
Ted Crawford: [getting up] I don’t know… 
Willy Beachum: Your honor… 
Ted Crawford: Um, I don’t know what, uh, you’d call it, but, uh, they… It wasn’t the first time it happened either… but, um. I, um, I don’t know the, uh, legal terminology. 
Judge Robinson: Well, why don’t you try to explain it in layman’s terms. 
Ted Crawford: Um… fucking the victim. 
Ted Crawford: [following uproar in court] Well, you said layman’s terms! 
Willy Beachum: Your honor! 
Ted Crawford: I’m sorry, your honor, but what would you call it, legally, when the officer who arrested you was having sexual intercourse with your wife? You know, I think it’s objectionable. It’s rather disgusting is what I think, but uh… I dunno; maybe I’m wrong!” 

Hal böyle olunca film bitmesin, hinlik hinliği kovalasın istiyorsunuz. Film bitiyor, ağzınızda yamuk bir gülümseme, oh diyorsunuz. Bu da geçti.

Fracture Trailer