Etiketler

, , , ,


American Gangster’ı izleyip de beğenmeyen bizden değildir. Gerçek bir hikayeye dayanması nedeniyle insanı alıp götüren, American Dream’in peşinden koşarken -çok çalışarak çok para kazanılabileceği, yine de dürüst çalışmak yerine illegal yollardan zengin olunabileceği- yaşanabilecek yükselişlere ve batışlara sahne olan film.

Denzel Washington’ın oyunculuğundan şimdiye kadar bir kere bile şüphe duymamış birisi olarak burada da onu taş gibi görmek gerçekten mutlu ediyor. Zehir gibi kafası çalışan, cool adam rolü sanıyorum ki Denzel için hazırlanmış.

Russel için ise sıradan görüntüsünün dışında bir durum söz konusu. Denzel yine kadınlara düşkün bir adam, yine alkol alıyor ve çocuğundan uzak fakat görmeye alışık olduğumuz boynu bükükler modunda değil. Suçlu ile işbirliği yapabilecek, düşmandan öğrenebileceği şeylerin bitmeyeceğini anlayacak bir adam. Bu sefer iki zeki adamın birbirine sonuna kadar meydan okumasını ve bana göre mutlu sonu görüyoruz.

American Gangster Denzel Washington and Russell Crowe

Frank Lucas Amerika’nın en büyük uyuşturucu tüccarını yanında senelerce çalışır ve ölen bu tüccarın tüm mal varlığı -ve ayrıca borçlar- Lucas’a (Denzel) kalır. Kendi şirketini kurmaya gönül veren, üstadının gittiği yoldan gitmemeye karar veren Lucas dünyalar güzeli bir kadını tavlar, evlenir fakat hayat beklenenden farklı devam eder.

Bir daha düşünüyorum da hikayenin gerçekten hayattan alındığını, insanların bu kadar zehir gibi çalışan kafalarının olması beni mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor.

Filmde geçen konuşmalar arasında ise dikkatimi çeken birkaç nokta var. Aslında bunlar, açıklamam gereken cümleler değil. Genel olarak Amerika’yı ve değişmeyen yapısını açıklayan cümleler bunlar.

Frank Lucas: The most important thing in business is honesty, integrity, hardwork… family… never forgetting where we came from. “

Bumpy Johnson: This is the problem. This is what’s wrong with America. It’s gotten so big, you just can’t find your way. The grocery store on the corner is now a supermarket. The candy store is a MacDonald’s. And this place, a super fucking discount store. Where’s the pride of ownership? Where’s the personal service? 
[Enters the store] 
Bumpy Johnson: See what I mean? Shit. I mean, what right do they have, of cutting out the suppliers? Pushing out all the middlemen. Buying direct from the manufacturer. Sony this. Toshiba that. All them Chinks putting Americans out of work. That’s the way it is now. You can’t find the heart of anything to stick the knife. “

Peki neden başlıkta “My Man” yazıyor. İşte onu da izleyince anlayacaksınız. Kaçırırsanız gangster gibi peşinizden gelip kafanızı uçururum!

American Gangster Trailer