Etiketler

, , , , , , , , , , ,


Agir_roman+ Abi Metin Kaçan intihar etmiş?

– Olum olmamıştır öyle bir şey yalan haberdir.

+ Yok abi, …. Hoca’dan mail geldi, intihar etmiş. Yeni film çekicekti abi ya! İntihar etmiş.

– Etmemiştir…. (Sessizlik)

Bugün bu konuşma sayesinde Metin Kaçan’ın intihar ettiğine dair bilgiyi aldım yemeğimi yiyip huzurla evime gitmeyi düşünürken. Önce bir düşündüm Metin Kaçan kimdi diye. Aklımın arkalarına itmişim varlığını, uzun zamandır o yabancı film senin bu dizi benim derken unutmuşum. Unutmak normal, unutmak insanlara özgü. Metin Kaçan’ı unutmuşum da Ağır Roman’ı unutmuş değilim ki. Son zamanlarda pek çok profilde gördüğüm “Güzelleş be oğlum, şimdilik ölümüne kadar hayattasın.” yazısına bakıp dün akşam, “Eaah!” demiştim. Haklıymışım. Çok görmek unutmamak olsa da sıradanlaştırıyormuş.

Kötü bir haberi en iyi nasıl alabilirsiniz? Kim verebilir o haberi size? Metin Kaçan’ın akrabası olmadığım sürece beni yıkamaz belki de intihar haberi ancak şu anda bir yerde birileri o intiharın acısını yaşıyor.

Biz yine de bilmeyelim hadi Metin Kaçan’ı çok. Hatırlamayalım mesela benim gibi tek seferde. Kim “Ağır Roman” dese akla tek ağır roman gelir. O da Ağır Roman’ı anlatmaya yeter. Şimdiye kadar Ağır Roman sevmeyen kaç kişi gördünüz? Ben görmedim. İzlemeyen gördüm ama sevmeyen görmedim. Ağır Roman’ı neden şimdi yazıyorum? E vakti geldi de ondan.

Biz kez de benle birlikte hatırlayın Ağır Roman’ı ilk defa izleyişinizi çünkü biliyorum tek seferle bitmez Ağır Roman. Şarkıları gecenin bir vakti dinlenir, sahneler Ferhan Şensoy filmleri gibi ezberlenir. Arkadaşlar arasında parola haline gelir, cümleler tamamlanır hatta sevgililer arasında da gidip gelen birkaç cümleyi ağırlar.

Türk sinema tarihinde bir parmağın parmaklarını geçmeyecek sağlamlıkta olan filmlerden bir tanesidir Ağır Roman. Kitabından uyarlanırken kayba neredeyse uğramayan güzide filmlerden. Afişe baktığımızda Okan Bayülgen, Müjde Ar ve Mustafa Uğurlu. Ve afişte olmasa da filmi film yapanlar: Burak Sergen, Savaş Dinçel, Küçük İskender, Serra Yılmaz, Zafer Algöz.

Boşuna demedim, sözleri ezberlenir ve tamamlanır diye. Erkek arkadaşım askerdeyken ona ilk yolladığımda kitapta (Kuyucaklı Yusuf) Ağır Roman sözleri vardı önsözde. “Madde mi ağır, mana mı?” yazmıştım ilk sayfaya. Ve sayfa aralarına diğer Ağır Roman sözlerini. Hem Ağır Roman’ı hatırlayacaktı, hem İstanbul’u, hem beni hem de arkadaşlarını. İçtiği birayı, sevdiği beni hatırlayacaktı.

Neden Ağır Roman’dı? Neden ağırdı? Ağır Roman hayatın özüydü, gerçeğiydi. İnsanın ilk haliydi. Duygularını sonuna kadar yaşıyordu bu yüzden.  Ağır Roman erkeklerin görmek istediği aynadaki gerçeklikti, kadınların ise olmak istediği gerçeklik. Öylesine çıplak ve öylesine beklenilmeyen.

Şimdi Metin Kaçan’ın haberi ile bir sürü insan Ağır Roman ile tanışacak, bir sürü kişi tekrar hatırlayacak ve bir sürü kişi de tekrar izleyecek. Kolera Mahallesi’ne hoş geldiniz.

“Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye, zaman ki sana hasta olmuş, incelikli haytasın, nüksederken raksına mahallenin maşallahı, eyvallahı, güzelleş be oğlum şimdilik ölümüne kadar hayattasın. Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın…”

“Manitalar gece güzelleşir.”

Güzelleşelim.

(Filmi indirmeden izlemek isteyenler: http://bit.ly/VbcbsJ

Torrent için: http://bit.ly/U1RvBb

“O” şarkı için http://bit.ly/VbdffZ)