Etiketler

, , , , , ,


M. Butterfly 2

Bu eseri sahnede izleme fırsatı bulsaydım, sanıyorum gözlerim çıkana kadar ağlardım. Bitişi ile insanı düşünmeye zorlayan, kemiklerine kadar sızlatan bir opera / tiyatro eseri Madam Butterfly. Puccini’nin Madam Butterfly’ından etkilenerek tiyatro eserini oluşturan David Hanry Hwang, gerçek hikayeye dayanan bu anlatıyı masalsılaştırmış ve onu kabuslara yakışır bir son ile bitirmiştir. 1993 yılında David’in eserinden yola çıkarak Madam Butterfly’ın filmi çekilmiştir. Filmi izleyenler hem opera hem de tiyatro oyunu hakkında kolayca bilgi sahibi olabileceklerdir çünkü film de diğer türler kadar etkili ve keskin bir tada sahiptir.

Song Liling bir opera sanatçısıdır ve o dönemde Çin’deki Fransız büyükelçiliğinde görevli olan  Rene Gallimard ile aşk yaşamaya başlar. Kadınlığını Rene ile keşfetmeye hazırlanan Song’u Gallimard karısını terk edecek kadar çok sever. Onun istediği şekilde, onu utandırmayacak şekilde sevişir onla. Tam bir geyşa olarak yetişen Song’un tek bir saç teline bile kıyamaz. İstediği her şeye boynu kıldan incedir. Fransa’nın Çin’deki hakimiyetinin bir sembolü olan Rene ve film boyunca göreceğimiz Çin’in sosyalist duruşu film boyunca çatışma oluşturacaktır. Song Çinli bir kadındır ve geleneklere göre Avrupalı bir adam ile birlikte olması hiç de iyi bir şey değildir. Aynı şekilde Avrupalı Rene’nin de bu durumdan aşağı kalır yanı yoktur.  Avrupa kültü ile yetişmiş olan Rene’ye Çin mistikliği çok farklı ve büyüleyici gelir. Film boyunca sadece bu iki kişinin normları yıkmaya çalıştığını, sevgileri için ayakta durmaya çalıştıklarını görürüz. Bu aşkın bir meyvesi de Rene ortalarda yokken doğmaya mahkum olan çocuktur. Rene ile Son buluştuklarında çocuk 3 yaşındadır. Seneler boyunca birbirinden uzak kalan iki aşık için bu aşkın meyvesi gerçek bir ilaç gibidir. 20 sene boyunca ilişkileri devam eder. Ancak kan donduran ilk gerçek Song’un erkek olduğunun öğrenilmesi ile gelir. Bu sürede Gallimard çoktan Fransa’ya ihanet etmiş, Çin’in çıkarları için sevgilisinin sevgisi ile hareket etmiştir. Bu durumda hapise atılan Gallimard bir tören gerçekleştirir. Bu tören tüm filmin çözümüdür.

m.butterfly-izle-

Madam Butterfly yalnızca politik açıdan bilgi veren bir oyun değil aynı zamanda karakterlerin davranışları ile insan psikolojisine de ışık tutar. 20 sene boyunca nasıl olur da Song’un erkek olduğunu anlamaz diye düşünmeye koyuluyor insan ancak görmek istemeyen bir kişiden daha kör kimsenin olamayacağını hatırlamak gerekir. Rene’nin durumunu tam olarak bilemiyoruz bu açıdan. Belki de Song’un erkekliğini fark etti ancak görmek istemedi ya da gerçekten eksilmeyen bir aşkla bağlı olduğu için görmedi. Bu iki durumda da aşkın buldozer etkisini ve insan soyunun ikinci yüzünün ortaya çıkışını görüyoruz. Hangi amaçla olursa olsun insanın yalan söylemeye, rol yapmaya ne kadar yatkın olduğunu anlıyoruz. Belki de devlet için attığın bir adım, belki de kendin için. Yine de insan, insanoğlu, hani şu ademoğlu tam olarak yalana dönük, içindeki kötülüğe dönük bir yaratık.

Politik konularda ise tamamen ülkelerin aralarındaki stratejilerine göndermeler söz konusudur. İki uç tarafın birbirini nasıl yok edeceğini düşünmesi, proleter kesimin daima eziliyor oluşu, eğlenmeye vakit bulabilen zenginlerin dünyayı yöneten zenginler olduğu, gerektiği sürece sanatın da politikaya dahil edilişi gözler önüne serilen önemli gerçekliklerden.

Madam Butterfly ya da M.Butterfly nefesi bir süreliğine kesip sevilen eserler arasında hızlıca yükselebilir. Bahsettiğim olgunluğa uçuş metaforunu filmi izleyenler ya da tiyatroyu okuyanlar tahminen anlayacaklardır. Spoilerdan kaçınıyorum.

M. Butterfly Trailer

Reklamlar