Etiketler

, , , , ,


Bu filmi Brittany için izleyenler el kaldırsın? 8 Mile seneler boyunca televizyonda yayınlandıktan sonra izlemeye karar verdiğim filmlerden bir tanesi. Türkçe dublajlı film izleyememe hastalığına yakalandıktan sonra TV’deki filmlere dönüp bakmaz oldu şu sergüzeşt gönlüm. Sonuç ise ortada. 8 Mile’ı yıllar sonra torrent ile indirip oturup izledim.

Konusunun ne olduğunu bilerek izlemeye başladığım filmlerde elimin daima “ileri” tuşuna gidiyor olması anormal bir şey değil bence. Mutlaka iki üç bölümüne aşina olduğunuz filmleri tekrar izlemek çift baskı etkisi yaratabilir. 8 Mile’da beni bu durumdan alıkoyan tek şey Brittany’i daha fazla görebilmekti. Şimdi diyeceksiniz ki neden bu kadar büyütüyorsun? Bu hatun öldüğünde, daha doğrusu haberlerde ölümü gösterildiğinde “Aaa, ben bu hatunu biliyorum!” demiştim. Evet biliyordum, Spun’ı izlemiş ve kedi canını senin gibi şeyler söylemiştim içimden. Bu sefer bilerek ve anlayarak izlemem gerekiyordu. Sonuçta ortada bir Rihanna klibi yoktu, yanan evlerle birlikte Eminem de şarkı söylemeyecekti.

8 Mile’da sürekli olarak insanı sorgulatan bir durum var. Böyle bir evde, böyle bir anne ile yaşasaydım ne olurdu? Böyle bir çocuğum olsa ne yapardım? Annemin birlikte olduğu adam itin teki olsaydı ne yapardım? Eğer küçük bir kardeşim olsaydı ve bunların hepsine birebir tanıklık etseydi onun psikolojisi nasıl olurdu?

8mile-8mil-eminem-izle

Eminem’in şimdiye kadar en çok dikkat çeken şeyinin hayatı olduğunu iyi biliyoruz. Daima şarkılarında hayatından dem vurur, bir şeyler yapar ve büyük şeyler yaşadığına inandırır bizi. 8 Mile, doğrudan bunları gözler önüne seren bir filmdi.

Bizdeki rap kültürünün biraz daha farklı olduğunu düşünürsek ve bu freestyle atışmaların çok nadir yapıldığını da hatırlarsak bu filmin ikinci çekici noktasını yakalamış oluruz. Ağız tadı ile, dolu dolu bir atışmaya denk gelirsiniz film boyunca. Laflar sokulduğunda it gibi sırıtmamak için kendinizi zor tutarsınız.

8 Mile, Eminem’in hayatını anlatmasaydı eğer bu kadar başarıya sahip olur muydu bilinmez. Tüm hayatını sansasyonlar üzerine kurmuş bir adamın sansasyonel olmaya filmi olsaydı 8 Mile ve Brittany Murphy bu filmden seneler sonra ölmeseydi ben bu kadar çok sevebilir miydim, onu da bilemiyoruz.

Ölüm sürekli hayatı hatırlatıyor bize. Ne olmuş ki ölmüşse, e filmde yaşıyor işte.

Yok daha neler.

12,8 Km imiş.

8 Mile – 8 Mil Trailer

Reklamlar