Etiketler

, , , , , , , , , ,


CM101MMXI-Fundamentals-cemyilmazStand up dünyasının büyüyen hatta yaşlanan çocuğu Cem Yılmaz’ın son gösterisi Fundamentals’ı bugün izleme şansına nail oldum. Sinemada izleyemediğim yüzlerce eser arasına girdiği için kendisini en kısa sürede izlemek farz olmuştu. Hem zaten Cem Yılmaz’ın yeni gösterisini dört gözle beklemiyor muyduk?

Bekliyorduk. Fundamentals’ı bu yüzden hadi izleyelim gazı ile bir çırpıda izledik. Fundamentals’ın ilk dakikası itibari ile akıllara ilk gelen şey Cem Yılmaz’ın kilo alması ve yaşlanması oldu. Sanki hiç büyümeyecek, hiç yaşlanmayacakmış gibi gelen o adamdan eser yoktu. Hayatın onun için de devam ediyor olduğunu nasıl bir unutma isteği söz konusu ise bizde utanmadan adamın yaşlandığına kızacaktık. Bu travmayı atlattıktan sonra Cem Yılmaz esprileri ve tam bir ok-ay ilişkisi içerisinde ortaya çıkardığı tespitleri ile biraz daha kendimize aşina olmaya başladık.

Cem Yılmaz kadın ve erkek ilişkisi, televizyon dünyası, bireysel hatıraları derken özellikle ikinci bölümü daha komik olmak üzere bize güzel bir 2.5 saat yaşattı. Kadınların aylık gelgitleri, erkeklerin yaşamak zorunda oldukları o “boner”ları ve teknolojinin hızı ile yine bize “heh işte beh!” dedirtti.

Şu an hangi andan bahsedersem bahsedeyim gösteriyi izlememiş olanlar için spoiler verecekmişim gibi geliyor. Çünkü Cem Yılmaz’ın anlattığı her hikaye bir başka an ile neredeyse bağlantılı. Bir önceki gösterisinde bahsettiği dört koldan anlatma durumu ise gerçekten var. Yanlışlıkla kapatıp tekrar açmak istediğimizde gösteriyi bir anda “nerede kalmıştık biz yahu?” durumu yaşadık. E az önce kahkahalar ile gülüyorduk? İşte Cem Yılmaz’ı izlerken beynin ve hafızanın fakirhaneye dönüştüğü o anlar. Gösteriyi canlı olarak da izlesem zannediyorum ki ikinci ya da üçüncü seferden önce asla esprileri düzenli olarak yapamam. Aklıma gelmez. Sahneler bölük bölük var olsa da bir bütün içerisinde değiller.

Cem her gösteri ile birlikte toplumun aynası olduğunu bir kez daha gösteriyor. Şahan Gökbakar’ın tam da Fundamentals’ın patlama zamanlarına denk gelen filmi ve seyircilerini kaybetme korkusu ile küçük puppy köpecik gibi sağa sola saldırması sonrası Cem Yılmaz’ın Türk komedi dünyasında birinci olduğunu bir kez daha görüyoruz. Kulvarlarının farklı oluşunu göz önüne alamayıp daima kendini yarış içine sokan Şahan Gökbakar bu kez dikkat etmeliymiş neler yapıp neler yapmadığına. Gerçekten üzücü bir durum onun için.

Fundamentals gülüp eğlendiğimiz, arkadaşlarınız özellikle sevgiliniz ile izlediğinizde “aaa bak bak bizi anlatıyor” diyebileceğiniz bir gösteri olmuş. Adamın bahsettiği her noktaya katılmaktan neredeyse bir hal oluyorsunuz. Belki de katılmadığım tek nokta erkeklere yüklenildiği konusu olabilir. Genel olarak kadın canlısı (:D) üzerinden giderek onun kallaviliğini anlatan Cem Yılmaz erkeği pasifize gösteriyor. Dünya genelinde erkek ne kadar da aşağı mahalle ile hareket edip düşünse de Türkiye’de bir erkeğin kendini bu şekilde kabul etmesi neredeyse imkansız. Kadının bir alt modeli olmayı kabul edecek, erkekliğinin arkasında durmayacak adam bulmak çok zor. Bunlara ayna tutacak olan video aşağıdaki gibidir:

Ve son olarak Fundamentals’ın akışını bozan tek nokta Cem Yılmaz’ın kişilere ve alkışlara takılması. Ay bir alt edemedi bu çocuk bu huyunu diyesim geliyor. Baştaki alkışlar ile “Yapma yapma.” demesi ve gösterinin ortasında aynı kişiye yönelip aynı harekette bulunması izleyenleri orada olmadığı için gösterinin dışında bırakıyor.

Fundamentals’ı izlemediyseniz izleyiniz efendim. Türk komedi dünyasından her zaman Cem Yılmaz gibi adamlar çıkmıyor. Özellikle herkesin küçük büyük çapta, siyah giyince stand upçı olduklarını sandıkları bir camiada Cem Yılmaz öpülüp de başa konulası.

Everything…

But little little litte…

Right into the middle…

Cem Yılmaz – Fundamentals Fragman