Etiketler

, , , , , , , , , , ,


thank you for smoking

Lise son sınıfta derslerden çok vakit ayırdığımız bir uğraş var: Sessiz Sinema. Turnuvası yapılıyor, taraflar önceden filmler için hazırlık yapıyor daha doğrusu karşı tarafa verilecek en kazık film bulunmaya çalışılıyor. Öyle herkesin bildiği filmler de olmasın, iş zorlaşsın diye uğraşıyoruz. İşin ucunda en sevdiğimiz yerden güveç ve ayran yemek var. Yenilen taraf bir güzel ısmarlayacak iki güveç bir ayran. Eh tabii ki de biz de kasıyoruz haliyle.

Thank You For Smoking o zaman tanıştığım fakat izlemediğim bir filmdi. Aslına bakarsanız şimdi düşününce anlatması da zor değil. Hem zaten bilenler de vardı bunu. Oyunlar oynandı, filmler bilindi ya da bilinmedi fakat benim de içinde bulunduğum grup güveçleri kaptı. Afiyetle de yedik. Oh, olsa da yesek şimdi. Hatıraları bir yana bırakıp da yıllar sonra izlediğim Thank You For Smoking’e dönersek severek izleyeceğiniz bir film ile tanışmış olursunuz.

Thank You For Smoking bir sigara şirketinin konuşmacısı ve aynı zamanda lobicisidir. En yakın arkadaşları ise silah ve alkol şirketlerinin moderatörleri, konuşmacıları ve reklamcılarıdır. Bir araya geldikleri barda hangi sektörde daha fazla insan öldüğünü tartışarak güç gösterinde bile bulunurlar fakat üçünün de garip bir avanaklığı vardır. Hem çeneleri laf yapan insanlardır hem de aslında kocaman bir topluma karşı açıklama yapmak zorundalardır. Hem de korumaları gereken şeyler herkes tarafından kötülüğü bilinen maddelerdir. Nick Naylor, baş kahramanımızın ayrı olduğu bir karısı ve onu heyecanla dinleyen bir oğlu vardır. Düşmanlarla nasıl savaşması gerektiğini oğluna yaşayarak öğretmiş olacaktır filmin sonunda.

thnak-you-for-smoking-sigara-ictiginiz-icin-tesekkur-ederiz-izle

Aslına bakarsanız bu filmde zararlı olduğunu bildiğiniz bir şey için savunma yapmanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Bir teröristi savunmak zorunda kalan avukat gibi. Ya da karısını bıçaklayan bir adamı savunmak zorunda kalan avukat. Fracture’da da görmüştük bunu, karısını öldüren fakat akıllı hareketleri ile tahliye olmayı başaran bir suçlu. Nick Naylor, sigaranın suçluluğunu bildiği halde çalıştığı, para kazandığı şirket o olduğu için ve aslında bu işten para kazandığı için sigarayı korumak zorunda. Bu noktada ortaya en suçlu durumların, en öldürücü varlıkların bile savunabilme hakkı olduğunu görüyoruz. Ne kadar doğru? Toplumun göbeğine atılan bir atom bombasının da kimilerine göre açıklaması vardır. Hatta devletler bu doğrultuda stratejilerni belirtirler.

Thank You For Smoking bize sadece bu sektörler içinde geçen ve bizlere reklamlanış biçimlerini deşifre etmekle kalmaz, aynı zamanda toplumun nasıl manipüle edildiğini, insanların eğilimlerinin nasıl değiştirilebildiğini de gösterir. Film bunları göz önüne çıkarırken çok da güzel bir ironi noktayı koyar. Film boyunca hiç kimse sigara içmez, hatta sigara dahi görünmez. Ta ki Nick televizyonda film izleyene kadar.

Film ile birlikte salt bilgiye de ulaşmış oluyoruz eğlenmenin yanında. Nick sahip olduğu sorumluluğun farkında bir adam fakat ekmek derdi herkesin başında.

Nick Naylor: Few people on this planet know what it is to be truly despised. Can you blame them? I earn a living fronting an organizing that kills one thousand two hundred human beings a day; twelve hundred people. We’re talking two jumbo jet plane loads of men, women, and children. I mean there’s Attila, Genghis, and me, Nick Naylor the face of cigarettes, the colonel sanders of nicotine. This is where I work, the Academy of Tobacco Studies. It was established by seven gentlemen you may recognize from C-Span. These guys realized quick if they were gonna claim cigarettes were not addictive they better have proof. This is the man they rely on, Erhardt Von Grupten Mundt. They found him in Germany. I won’t go into the details. He’s been testing the link between nicotine and lung cancer for thirty years, and hasn’t found any conclusive results. The man’s a genius, he could disprove gravity. Then we got our sharks. We draft them out of Ivy League law schools and give them timeshares and sports cars. It’s just like a John Grisham novel. Well you know without all the espionage. Most importantly we got spin control. That’s where I come in. I get paid to talk. I don’t have an MD or law degree. I have a baccalaureate in kicking ass and taking names. You know that guy who can pick up any girl, I’m him on crack. 

Thank You For Smoking insana garip bir başarı hissi veriyor sonunda. İzleyin, görün. Derim ben.

Senator Dupree: Mr. Naylor, there’s no need for theatrics. 
Nick Naylor: I’m sorry. I just don’t see the point in a warning label for something people already know. 
Senator Dupree: The warning symbol is a reminder, a reminder of the dangers of smoking cigarettes. 
Nick Naylor: Well, if we want to remind people of danger why don’t we slap a skull and crossbones on all Boeing airplanes, Senator Lothridge. And all Fords, Senator Dupree. 
Senator Ortolan Finistirre: That is ridiculous. The death toll from airline and automobile accidents doesn’t even skim the surface cigarettes. They don’t even compare. 
Nick Naylor: Oh, this from a Senator who calls Vermont home. 
Senator Ortolan Finistirre: I don’t follow you, Mr. Naylor. 
Nick Naylor: Well, the real demonstrated #1 killer in America is cholesterol. And here comes Senator Finistirre whose fine state is, I regret to say, clogging the nation’s arteries with Vermont Cheddar Cheese. If we want to talk numbers, how about the millions of people dying of heart attacks? Perhaps Vermont Cheddar should come with a skull and crossbones. 
Senator Ortolan Finistirre: That is lu – . The great state of Vermont will not apologize for its cheese! 
Senator Lothridge: Mr. Naylor, we are here to discuss cigarettes – not planes, not cars – cigarettes. Now as we discussed earlier these warning labels are not for those who know but rather for those who don’t know. What about the children? 
Nick Naylor: Gentlemen, it’s called education. It doesn’t come off the side of a cigarette carton. it comes from our teachers, and more importantly our parents. It is the job of every parent to warn their children of all the dangers of the world, including cigarettes, so that one day when they get older they can choose for themselves. I look at my son who was kind enough to come with me today, and I can’t help but think that I am responsible for his growth and his development. And I’m proud of that. 
Senator Ortolan Finistirre: Well, having said that, would you condone him smoking? 
Nick Naylor: Well, of course not. He’s not 18. That would be illegal. 
Senator Ortolan Finistirre: Yes, I’ve heard you deliver that line on 20/20, but enough dancing. What are you going to do when he turns 18? C’mon, Mr. Naylor. On his 18th birthday will you share a cigarette with him? Will you spend a lovely afternoon – like one of your ludicrous cigarette advertisements? You seem to have to have a lot to say about how we should raise our children. What of your own? What are you going to do when he turns 18? 
Nick Naylor: If he really wants a cigarette. I’ll buy him his first pack. 

Thank You For Smoking – Trailer

Reklam