Etiketler

, , , , ,


En bilinen atasözlerinden birisidir “Ava giden avlanır.”. Sanıyorum insanlar birbirinin ardından kuyu kazmasın diye pompalana pompalana kullanılmış bir atasözü. Neler yok ki içinde, Karma var, İslam var, Hristiyanlık var. Var oğlu var. İyilik kötülük de var. Madem diyor kötülük yapmaya yetleniyorsun, o zaman açık olacaksın sana gelmesine de. What goes around, comes around.

Roy dolandırıcılık ile yaşayan ve acayip de tatlı paralar kıran bir adam. Arkadaşı ile birlikte yaşlı insanları bir güzel dolandırıp paralarına konuyorlar. Modern zaman hırsızlığı da diyebiliriz fakat bu Roy denen adamın garip takıntıları var. Batıl inançları oldukça yüksek bir adam. Kapıyı üç kere açıp üç kere kapatıyor, yerleri ölümüne temizliyor, sağlıklı besleniyor ve daima düzgün giyiniyor. Hayatının bir noktasına bomba gibi düşen kızı ile yaşamaya başladığında her şey değişmiş oluyor. İnsanın kendi kendine bulunduğu telkinlerin bir süre sonra işe yaramaz olduğunu, hastalıklar ve tak tak takıntılar şeklinde nüksedebilecek yüzlerce şey olduğunu görüyoruz. Aslında yaşanılan hayata tamamen ters görünse de beklenilmeyen bir anda gelen herhangi bir şey bizi takıntılarımızdan uzaklaştırarak iyileştirebiliyor.

machstick-men-nicholas-cage-angela-izle

Roy’un hayatına giren Angela da öyle. İsmi Angela fakat kendisi oldukça şirret bir küçük kız. Küçük olduğunu düşünüyor, onu tamamen öyle yargılıyoruz. Sinirleniyor, ağlıyor, heyecanlanıyor, dondurmadan vazgeçmiyor ve babasına öğüt bile verebiliyor. Angela ismi ile müsemma değil. Tabii şeytanın da bir melek olduğunu düşünürsek sorun teşkil eden bir şey yok.

Ağır spoiler geliyor. Filmin sonuna doğru her şey açığa kavuştuğunda ve Roy baştan sona kadar dolandırıldığını gördüğünde hissettiği şey büyük bir boşluk oluyor. Çok da ayıla bayıla içinde bulunmadığı hırsızlık yaşantısından uzaklaşmak için bir sebep gibi görüyor. Belki de melek Angela’nın ona gönderdiği bir mesaj bu tamamen temizlenmesi için. Roy’un hissettiği en büyük eksiklik tabii ki kızının gerçek kızı olmadığını öğrenişi oluyor. Kısa sürede hayatımıza girip her şeyi değiştiren, bize kendini sevdirten ve adına bir sürü şey yaptırtan insanların aniden çekip gidişini hatırlatıyor bu bana. Belki de onlar bizleri bırakırken bu kadar büyük maddi hasarlara neden olmuyor ama varlıklarını öyle bir kabul ediyoruz ki yalanlar devam etsin ve o bizle kalsın istiyoruz.

Babasının yanında dolandırıcılığı öğrenmeye çalışan kızın nasıl dolandırıcı olduğunu ve dolandırmayı öğreten adamın nasıl dolandırılabildiğini gözlerimizle görüyoruz. İçimiz de rahatlıyor tabii ki. Böbürlenme beyim, senden büyük Allah var. Yaaa. Tabii. Sonra sen halı satarsın, karşılaşırsın, her şey ortaya çıkmıştır, fakirsindir ama gururlusundur. Evet kazık yemenin de bir mağruriyeti vardır. Ne olursa olsun trip atma hakkına sahipsindir. Angela – küçük melek küçük şeytan, kadınlığını ve kızlığını kullanan akıllı bir varlık.

Bu filmi izlediğimde yüzümde bir gülümseme oluyor. Nicholas Cage’in takıntılı adam rolüne cuk oturuşuna sırıtıyorum. Sanki normalde de kapıları “1*2*3” diye açıyormuş gibi.

Angela: Bullshit! 
Roy: No bullshit. And watch your mouth at the table… 
Angela: You’re a con man? 
Roy: Con artist. Flim flam man, matchstick man, loser. Whatever. Take your pick. 
Angela: And that guy Frank? 
Roy: He’s my partner. My protege… 
Angela: Teach me something… 
Roy: You’re funny. 
Angela: Teach me something! A con. 
Roy: I’m not teaching you anything… 
Angela: Why not? 
Roy: Because your far too bright and innocent and beautiful and I’m not going to screw that up like everything else. 
Angela: You really think that? That I’m beautiful? 
Roy: No. 
Angela: Well then why won’t you. Because crime doesn’t pay? 
Roy: No it does. It does. Just not very well. 
Angela: Well you seem to be doing alright by it. 
Roy: I’m not. Believe me. It’s no fun doing what I do. A lot of times it’s stealing from people who don’t deserve it. Old people. Fat people. Lonely. A lot of times I feel sick about it. 
Angela: Well then why do you do it? “

Matchstick Men – Üçkağıtçılar Trailer